+48 717 00 177 info@widlowoz.pl​​ ​              Używane wózki widłowe Toyota  i nowe rampy i platformy  Ramplo we Wrocławiu

Jak wybrać używany wózek widłowy z silnikiem spalinowym?

Sprawdzone wskazówki


Zakup używanego wózka widłowego Toyota to dobra inwestycja, pozwalająca zaoszczędzić nawet połowę kosztów zakupu nowego. 

Biorąc pod uwagę, że całkowity zasób silnika w wózkach widłowych Toyota serii 8 wynosi co najmniej 30 000 maszynogodzin przed remontem skrzyni biegów i/lub silnika, czy dobrym pomysłem jest zakup używanego wózka widłowego z przebiegiem do 10 000 maszynogodzin?

Tak, ale tylko wtedy, gdy będzie on w dobrym stanie technicznym. 

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka widłowego.


Sprawdź rok produkcji

Wózki widłowe mają metalową tabliczkę na przednim panelu, na której podany jest rok produkcji. Rok produkcji wózka widłowego znajduje się również u podstawy pasa bezpieczeństwa. Informacje na tabliczce i na pasie powinny się zgadzać. 


Patrząc na liczbę przepracowanych godzin

Jak zrozumieć, że liczba motogodzin odpowiada rzeczywistości? 


Sprawdź wygląd wózka widłowego

stan kierownicy, uchwytów zmiany kierunku jazdy, uchwytów sterowania funkcjami  hydraulicznymi - sprawdź, czy nie są porysowane;

stan gumowych uszczelek na uchwytach sterowania hydraulicznego;

stan gumowej maty podłogowej i gumowych nakładek na pedały, czy nie ma na nich dziur;

siedzenie - czy jest wypolerowane, czy nie jest uszkodzone.

Jeśli kierownica jest wypolerowana do stanu gładkiego plastiku, mata powinna zostać wymieniona, a gumowe uszczelki są rozdarte, a jednocześnie ładowarka ma odczyty 2000-3000 godzin, wówczas odczyty licznika są korygowane w dolną stronę.


Sprawdź pod maską

poziom oleju w silniku i jego stan (obecność emulsji), 

poziom płynów hydraulicznych i chłodzących;

filtr powietrza - obecność brudu i zanieczyszczeń;

wygląd silnika - pod kątem wycieków oleju na uszczelkach; 

ogólny stan i czystość chłodnicy; 

integralność wirnika wentylatora;

integralność paska alternatora;

ogólny wygląd przestrzeni pod maską.

Na podstawie stanu tych komponentów łatwo jest stwierdzić, jak dobrze dbano o wózek widłowy, a pośrednio można go również porównać z przebiegiem na liczniku.


Spojrzenie na koła

W kołach pneumatycznych bieżnik powinien być widoczny, a w kołach superelastycznych zużycie nie może przekraczać wskaźnika zużycia (linia ciągła narysowana z boku koła). 


Sprawdzanie karetki montażowej widelca

Ze względu na ciągły ruch w górę i w dół, łożyska w karetce wideł zużywają się; możesz stanąć pionowo na widłach i spróbować kołysać wózkiem widłowym w lewo i w prawo, aby sprawdzić, czy łożyska są w porządku.


Sprawdzanie łańcuchów i węży na maszcie

Z biegiem czasu metalowe łańcuchy i węże hydrauliczne na maszcie podnośnika rozciągają się, co z czasem może spowodować zerwanie łańcuchów i upadek ładunku z wysokości.

W celu szybkiego sprawdzenia można przyłożyć metalową linijkę do łańcucha i sprawdzić wielkość odchylenia od linii prostej. Duże odchylenie (ugięcie) zarówno łańcucha, jak i węży wskazuje na duży przebieg pojazdu. Takie łańcuchy i przewody należy natychmiast wymienić.


Sprawdź luz osi skrętnej 

Aby sprawdzić, czy jest ona w dobrym stanie, należy najpierw uruchomić wózek, a następnie gwałtownie skręcić kierownicę, obracając koła. Z powodu intensywnego użytkowania sworznie i szekle na kołach mogą zacząć luzować się i stukać, w którym to przypadku należy je wymienić.


Uruchom wózek widłowy

Należy to zrobić kilka razy, aby sprawdzić działanie rozrusznika. Następnie należy posłuchać, czy silnik pracuje płynnie, odkręcić korek wlewu oleju i sprawdzić, czy wydostają się przez niego spaliny. Usiądź na fotelu operatora i sprawdź działanie wszystkich funkcji hydraulicznych - podnoszenie i opuszczanie wideł, pochylanie masztu. Sprawdź działanie skrzyni biegów - jazda do przodu i do tyłu.


Sprawdź oświetlenie robocze

Konieczne jest sprawdzenie działania reflektorów, oświetlenia podczas jazdy do tyłu, działania zakrętów. 


Naprawa silnika, skrzyni biegów, masztu jest bardzo kosztowna. Dlatego zakup "taniego" wózka widłowego, który wymaga naprawy, może być nawet droższy niż zakup sprawnego wózka w dobrym stanie technicznym lub nawet nowego.


Nie wahaj się zadawać pytań sprzedawcy. Poproś sprzedawcę o pokazanie zdjęć wózka widłowego, na których możesz zobaczyć stan wózka widłowego w momencie zakupu, przed przygotowaniem do sprzedaży. 


Jeśli sprzedawca chętnie odpowie na Twoje pytania i nie będziesz mieć wątpliwości co do jakości kupowanego wózka widłowego - to już znalazłeś odpowiedni wózek widłowy dla siebie.

Życzymy udanego zakupu!.


Udostępnij ten artykuł
Tagi
Zużycie paliwa w wózkach widłowych Toyota

Używane wózki widłowe Toyota we Wrocławiu